Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Brzuze zostało założone na zebraniu założycielskim dnia 4 lutego 2008 roku. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Toruniu VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dnia 06.05.2008 roku stowarzyszenie z siedzibą w Brzuzem 62, 87-517 Brzuze, wpisane zostało do krajowego rejestru Sądowego pod numerem KRS 000305052.

Głównymi celami Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Brzuze są:

1. Aktywizowanie i integrowanie środowiska lokalnego.
  2. Budowanie świadomości obywatelskiej.
  3. Promowanie dziedzictwa kulturalnego gminy Brzuze i jej mieszkańców, tworzenie zbiorów.
  4. Wspieranie rozwoju kulturalnego, oświatowego, sportowego i turystyki.
  5. Inicjowanie i wspieranie działań na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów społecznych, ze szczególnymi naciskami na problemy związane z alkoholizmem i narkomanią.
  6. Działanie na rzecz rodzin, osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
  7. Działanie na rzecz wyrównania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.
  8. Wspieranie kształcenia ustawicznego.
  9. Organizacja czasu wolnego dzieci młodzieży.
  10. Wspieranie nauki języków obcych.
  11. Działania profilaktyczne i korekcyjne w zakresie zdrowia społeczeństwa gminy.
  12. Podejmowanie działań służących rozwojowi przedsiębiorczości.
  13. Pozyskiwanie środków na działalność z dostępnych funduszy pomocowych.
  14. Poprawa infrastruktury.
  15. Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego - pielęgnowanie dziedzictwa przyrodniczego.